Матеріали до теми 3.2. та теми 3.3.

Перший проект мовою програмування Visual Basic. Поняття про об'єктно-орієнтовані мову програмування Visual Basic. Відкриття готового і створення нового проекту. Виконання проекту.

Середовище програмування Visual Basic є інтегрованим, тому що в ньому можна виконувати різні дії при розробці програмного продукту, такі, як проектування і опис складовий частин програми, редагування програмного коду, компіляцію усіх елементів  додатку у виконуваний файл, відлагодження додатку.
Як об'єктно-орієнтована мова програмування використовує наступні основні поняття: об'єкт, властивість, метод, подія, клас і сімейство об'єктів.
Об'єкт – це об'єднання даних з кодом, який призначенй для їхньої обробки.
Об'єкти застосовуються в програмуванні, тому що вони представляють предмети, про внутрішню організацію яких і про те, як вони зроблені, програмістові не обов'язково навіть знати, але він може ними користуватися й управляти.
Властивості – це параметри об'єкта, які йому притаманні. Вони характеризують об'єкт. Усі властивості об'єкта мають свої імена. Різні об'єкти характеризуються різними властивостями, наприклад, об'єкт «лінія» характеризується довжиною й кольором, а об'єкт «окружність» радіусом і кольором. Синтаксис завдання властивостей об'єкту має вигляд
ОБ'ЄКТ.ВЛАСТИВІСТЬ = ЗНАЧЕННЯВЛАСТИВОСТІ
Метод – це програма, яка впливає на об'єкти і їх параметри. За допомогою методів можна, наприклад, закрити об'єкт, вилучити його, або показати на екрані.
Синтаксис запису такий:
ОБ'ЄКТ.МЕТОД
Подія – ця дія, розпізнавана об'єктом і для якої можна запрограмувати відгук (наприклад, клацання мишею по рядку меню або натискання клавіші). При настанні події відбувається активізація методу, тобто починають виконуватися пов'язані з об'єктом програми й функції.
Код VВА зберігається в проектах. Проекти містять модулі, а модулі включають процедури й функції. Процедури й функції містять опис й інструкції мовою VBA.
Для програмування на VBA немає необхідності в обов'язковому порядку встановлювати яку-небудь версію транслятора Visual Basic. Цілком достатньо, якщо на комп'ютері буде встановлений Microsoft Office. Для створення програми, яка називається макросом, необхідно завантажити Microsoft Word.
У вікні проекту оператор для оголошення процедури (програми)
Sub ІМ'Я()
Це стандартний заголовок. Завершальним рядком процедури є рядок
End Sub

Запуск Visual Basic

Для запуску Visual Basic:
1.   клацніть на кнопці Пуск на панелі задач Windows.
2.   В меню, що відкрилося, вкажіть на рядок Программи, потім перейдіть на рядок Microsoft Office.
3.   Клацніть на рядку Microsoft Office Word.
4.   Натисніть комбінацію клавіш Alt+F11.

З'явиться діалогове вікно Microsoft Visual Basic.


 Після виконання цих дій ми потрапляємо в середовище розро­бки Visual Basic.
Основні об'єкти середовища.
Головне вікно має Рядок заголовка (Title Ваr) у верхній частині. У рядку заголовка вказується ім'я проекту і поточний режим ро­боти Visual Basic (розробка, зупинення, виконання).
Нижче рядка заголовка знаходиться Головне меню (Main Menu), необхідне для доступу до різних функцій Visual Basic. Рядок меню дозволяє керувати всією роботою по створенню програмного продукту. У рядку меню знаходяться «випадаючі» меню, через які здійснюється управління середовищем розробки Visual Basic.
Під головним меню знаходиться Панель інструментів (Toolbar). На панелі інструментів знаходяться кнопки із зображеннями, призначені вони для швидкого доступу до деяких команд меню. Якщо ви помістите покажчик курсору миші на кнопку панелі інструментів, то через секунду з'явиться спливаюча підказка (tooltip), що повідомляє про призначення даної кнопки. Майже всі додатки Windows (табличні і текстові редактори, деякі комп'ютерні ігри) мають панель інструментів з підказками для розв'язування різних задач. Під час роботи часто звертаються до панелі інструментів.

5. У вікні проекту виділити документ у якому буде створено процедуру.
6. Меню Insert -  Module



7. У вікні кодів написати текст програми
      Sub Привітання ()
             MsgBox “Привіт! З початком програмування.”
      End Sub
Змінимо назву Modules
8. У вікні Properties назва модуля (Name) ввести словопривітання.
9. Меню Run    Run Sub або F5.

Збереження проекту
У одному документі можна зберігати кілька проектів. Достатньо зберегти документ, вказавши тип файлу Документ Word з підтримкою роботи макросів.
Відкриття проектів.
При відкритті цього документу у вікні «Повідомлення системи безпеки» вказати «Увімкнути макрос»

Форма (Form) є основним елементом управління при розробці проекту в Visual Basic. Форми основні будівельні блоки програм на Visual Basic. Вікно Form  є початком вашої програми і призначене для редагування форм, тобто додавання та вилучення з них різних елементів управління.

Щоб створити форму потрібно виконати такі дії: у вікні проектів обрати назву документу з яким буде зв'язаний даний проект, тоді у рядку меню обрати команду Іnsert ð з спливаючого меню UserForm.


Форма є основною при створенні проекту в Visual Basic.
 Елементи управління (Controls), розміщені на формі, дозволяють взаємодіяти користувачу і комп'ютеру. Користувач робить події (events), керуючи роботою комп'ютера.
Кожна відкрита форма має свій дизайнер форм, який у середовищі розробки звичайно розташований у центрі. Його можна переміщати по екрану, збільшувати, зменшувати, змінювати його властивості у вікні властивостей, упорядковувати на ньому об'єкти й у вікні Code писати для нього процедури.



 Задача 2. Створити форму та написати код для неї.


Код для форми:
Private Sub CommandButton1_Click()
Me.BackColor = &HFF&
End Sub
Private Sub CommandButton2_Click()
Me.BackColor = vbBlue
End Sub
Private Sub CommandButton3_Click()
Label2.Caption = “Доброго дня"
End Sub
End Sub
Private Sub CommandButton4_Click()
TextBox1.Text = "привіт "
End Sub
Private Sub CommandButton5_Click()
Me.Width = Me.Width + 100
Me.Height = Me.Height + 50
End Sub
Private Sub CommandButton6_Click()
End
       End Sub

Виконати проект.
При натисканні кнопок:
      Кнопка1: колір форми червоний;
      Кнопка 2: колір форми  блакитний;
      Кнопка3: привітання “Доброго дня!”;
      Кнопка4: відповідь “Привіт” у текстовому полі;
      Кнопка5: збільшити розмір форми ширину на 100, висоту на 50;
      Кнопка6: закінчити виконання програми.


Зберегти документ з іменем Мій перший проект.