Урок 13. 7 клас.


Урок 13. Копіювання та переміщення клітинок і діапазонів, зокрема тих, що містять формули. Автозаповнення та автозавершення.

Копіювання та переміщення клітинок і діапазонів
Операції копіювання та переміщення даних з клітинки або діапазону клітинок електронної таблиці в табличному процесорі Excel здійснюються аналогічно до цих самих операцій у текстовому процесорі Word.
Наприклад, уміст виділеної клітинки або виділеного діапазону клітинок копіюється до Буфера обміну (команди Копіювати, Вирізати), і звідти його можна вставити а інше місце електронної таблиці (команда Вставити). Перед вставленням потрібно виділити об'єкти, до яких буде вставлено дані з Буфера обміну.
Уміст клітинки можна вставити в клітинку та в діапазон, при цьому всі клітинки діапазону будуть заповнені однаковим значенням. Уміст виділеного діапазону можна вставити в діапазон такого самого розміру.
Для цього достатньо вказати першу клітинку діапазону для вставлення.
Звертаю вашу увагу, що під час виконання команди Вирізати в Excel видалення вмісту клітинок з попереднього місця відбувається тільки після того, як їх буде вставлено в інше місце. А в Word виділений об'єкт видаляється з тексту одразу після виконання команди Вирізати. Об'єкти, дані з яких видаляються, у книзі обводиться пунктирною рамкою. 

 Автозаповнення та автозавершення
Текстові дані вводяться за тими самими правилами, що й у Word. Але Excel надає додаткові можливості для автоматизації введення текстів. Програма запам'ятовує текстові дані, уведені в попередні клітинки поточного стовпця. І під час уведення перших літер таких самих даних у наступні клітинки цього стовпця програма автоматично пропонує їх повний текст.
За згоди потрібно натиснути Enter, інакше слід продовжувати введення необхідного тексту.
Під час заповнення таблиці інколи виникає потреба введення даних, що повторюються або мають певну закономірність. Наприклад, номери за порядком учнів класу або номер класу для всіх учнів цього класу тощо. 

Для введення послідовності текстових даних у діапазон клітинок потрібно:

 

Для введення послідовності чисел потрібно:

 
 

 При цьому за першими двома елементами списку обчислюється різниця між елементами та, враховуючи її, його наступні елементи.
Часто в суміжних клітинках таблиць виконуються однотипні розрахунки. Для автоматизації однотипних розрахунків можна скопіювати формулу до клітинок відповідного діапазону. 

Копіювання формули використовуючи автозаповнення: 

У клітинки діапазону D4:D5 скопіюються формули, за якими буде виконано обчислення, і в клітинках відобразяться результати.
При цьому, як бачимо на рисунку, у формулах автоматично змінилися адреси клітинок і формули набули вигляду =В4*С4 та =В5*С5. 

Якщо у формулі містяться адреси клітинок, то під час копіювання у формулі відбувається автоматична зміна адрес клітинок - модифікацій формули.
Пояснимо, як саме відбулася модифікація. Копіювання проходило з клітинки D3 у клітинку D4, різниця між номерами рядків цих двох клітинок дорівнює 4—3=1. Тому у скопійованій формулі всі номери рядків у посиланнях на клітинки збільшилися на 1.
Аналогічно, дід час копіювання формули з D3 у клітинку D5 різниця між номерами рядків становила 2, тому и у скопійованій формулі номери рядків у посиланнях збільшилися на 2.
Скопіюємо тепер формулу з клітинки В6 у клітинку D6, скориставшись Буфером обміну. Як бачимо, і ця формула модифікувалася. В адресі клітинки D6 номер стовпця на 2 більший, ніж номер стовпця клітинки В6, тому всі номери стовпців у формулі, що копіюється, збільшилися саме на два номери, і формула з =ВЗ+В4+В5 автоматично змінилася на =D3+D4+D5.